Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vojenští piloti na čínské výplatnici: Po Británii vyšetřuje možné vyzrazení státních tajemství už i Austrálie

Náměstkyně australského ministra obrany Celia Perkinsová připustila, že vláda o problému věděla už předtím, než pronikl do médií. Foto: theartofpics, Adobe Stock
Náměstkyně australského ministra obrany Celia Perkinsová připustila, že vláda o problému věděla už předtím, než pronikl do médií. Foto: theartofpics, Adobe Stock

Je to léty prověřený scénář. Skončíte v zajímavé funkci, třeba politické nebo armádní, a vstřícný cizinec vám nabídne vzájemně prospěšnou spolupráci. Win-win, říká tomu rád Peking. Zprávy z Británie a teď už i Austrálie ukazují, že takovým win-win umí lákat i čínská armáda.

Čínský stranický tisk fandí mnoha různým politikům (o nesporné jedničce Si Ťin-pchingovi, který se vždy a všude hřeje na výsluní, ani nemluvě). Ale australského ministra obrany Richarda Marlese mezi své favority nepočítá.

Marles se mu stačil znelíbit rychle. Do ministerské funkce nastoupil teprve 1. června, jako člen nově zvolené vlády Anthonyho Albaneseho, který vystřídal vůči Pekingu nepříliš vstřícného Scotta Morrisona. Jestliže čínské vedení zprvu doufalo, že prostřídání australských vládních kabinetů přinese také významnou změnu v postoji Canberry, v polovině července už netajilo rozmrzelost.

Richard Marles není o nic lepší než jeho „extrémně protičínský“ předchůdce z Morrisonovy vlády Peter Dutton, stojí v editorialu Global Times z 18. července. Tento anglojazyčný politický bulvár funguje pod křídlem Lidového deníku (ústředních novin Komunistické strany Číny) a slouží straně zejména k tomu, aby skrze něj ovlivňovala veřejné mínění za hranicemi Čínské lidové republiky.

„Ponížil Austrálii“

Článek prostě podepsaný „Global Times“ reaguje na Marlesovu oficiální návštěvu Spojených států. Uštěpačně Marlesovi vyčítá nejen bezpečnostní spolupráci Austrálie s USA s ohledem na „takzvanou čínskou hrozbu“, ale také to, že se Američany „posedlí“ Australané nechávají řídit „konspiračními teoriemi Washingtonu“.

Proto nevidí skutečnou Čínu (čili „svou největší

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Oceánie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější