Deník N

Nechci další deklarace jako v SSM, do školství nejde jen tak hodit 20 miliard, vysvětluje Foldyna, proč nehlasoval pro zvýšení platů učitelům

Jaroslav Foldyna. Foto: ČTK
Jaroslav Foldyna. Foto: ČTK
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Sněmovna v úterý potvrdila svou výzvu z prosince 2017, aby vláda nejpozději příští rok zvýšila platy učitelů na 130 procent průměrné celostátní mzdy. Jenže hned druhý den poslanci svůj apel zrušili. Opakované hlasování vyvolal Jaroslav Foldyna z ČSSD, který ještě v úterý večer hlasoval pro původní výzvu. Svůj krok pak vysvětloval údajnou technickou chybou. To však vyvrací předkladatel původního usnesení, pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

Proč jste se rozhodl hlasování o platech učitelů zpochybnit a vyvolat nové?

Byla to jen technická záležitost. Nechtěl jsem ho vyvolávat znova, jen jsem se zdržel hlasování a na sjetině jsem měl ano. Přitom jsem se chtěl u toho bodu zdržet.

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň, který bod předkládal, říká něco jiného. Po úterním hlasování vám prý šel ještě poděkovat za to, že jste zvedl ruku pro doporučení, aby se platy učitelům zvýšily.

Hlasoval jsem pro zařazení bodu na program. Myslel jsem, že mi děkuje za zařazení bodu, o kterém se hlasovalo předtím. Myslím si, že se o tom hlasovat musí, nicméně celý návrh byl deklaratorní a neříkal nic o tom, jak budou peníze rozděleny. Tudíž jsem se pak zdržel. Chápu, že opozice řekne: přidejte učitelům tři sta procent a zítra. Tomu rozumím, je to normální, ale je to jen politikum. Tady se plošně přidává učitelům bez ohledu na to, kdo má jakou aprobaci, a aniž by měl ředitel větší možnost posuzovat, kdo peníze dostane. Deklarace nic takového nerozlišila, byla jen o tom, že zítra přidáme učitelům dvacet miliard. A když ty věci nejsou rozebrané, tak jsem se zdržel hlasování.

Pan Bartoň tvrdil, že jste mu po schválení výzvy řekl, že si za tím stojíte a že je potřeba podpořit učitele.

Myslel jsem si, že mluví o bodu jako takovém, protože o tom se jednat musí, to vůbec nezpochybňuji. Ale zdržel jsem se hlasování o doporučení navyšovat.

Já jsem měla za to, že úterní a středeční hlasování bylo jen potvrzením toho, co už poslanci včetně těch z ČSSD schválili v prosinci 2017. Proto mě překvapilo, když se i mnozí sociální demokraté včetně vás zdrželi.

Určitě to bylo proto, že u deklarace, která doporučila zvýšení platů vládě, byl termín. Pokud si vzpomínám, mělo to být do konce roku 2020. Musí však být vypracovaný zákon, jakým stylem budou peníze do školství rozděleny. A musí se s ministrem financí domluvit, kde se těch dvacet miliard vezme. Nic takového tady nebylo. Vláda deklarovala, že do roku 2021 zvedne platy učitelům na 130 procent průměrné mzdy (v programovém prohlášení vlády stojí, že v roce 2021 budou platy pedagogů i nepedagogických pracovníků na 150 procentech úrovně roku 2017, pozn. red.). To pan ministr nerozporoval, potvrdil, že první krok se už udělal a učitelé dostali přidáno. Bylo to politikum a opozice na to má právo. Ale od některých poslanců bylo hlasování pokrytectvím, protože vehementně bijí na poplach, ale ve školství po nich zbyla jen inkluze a nevyřešené problémy.

Manželka je učitelka

Teď mluvíte o své stranické kolegyni Kateřině Valachové?

Myslím

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější