Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Násilí gangů hrálo roli ve švédských volbách. Existuje ale město, v němž se situace zlepšuje: Malmö

Ulice v Malmö uzavřená policií po střelbě v roce 2018. Foto: Stella Sallander, Adobe Stock
Ulice v Malmö uzavřená policií po střelbě v roce 2018. Foto: Stella Sallander, Adobe Stock

Malmö bylo jedním z měst, které švédští i evropští politici označovali za odstrašující případ toho, co se nesmí stát jinde. Na vině bylo násilí gangů často spojené s těžko zvládanou imigrací. V tomto švédském městě se ale – na rozdíl od jiných – daří situaci zlepšovat.

Město spojené mostem s dánskou Kodaní je z posledních let známé vysokou kriminalitou. Některé jeho čtvrtě ovládaly drogové a jiné gangy. Švédsko jako celek v současnosti navíc drží rekord evropské země s nejvyšším počtem úmrtí následkem střelby. Malmö je ale dnes jedním z míst, kde se situace pomalu lepší.

„Jde o malý pokrok. Například letos je skupinové násilí zase na vzestupu. Oproti předešlým letem je ale situace mnohem lepší,“ říká Manne Gerell, odborník na kriminalitu z univerzity v Malmö.

Ve městě od začátku devadesátých let v různých čtvrtích soupeřily o území motorkářské gangy, které získávaly pod kontrolu místní kriminální aktivity. Podobně jako dnes, i tehdy šlo o přestřelky mezi nimi; ty ale někdy zasáhly i nevinné kolemjdoucí.

„Šlo o chvíle, kdy se Švédsko stále vzpamatovávalo z trendu neonacismu, který přišel v 80. letech, a zároveň v tu dobu přišli i uprchlíci ze Somálska, Blízkého východu a Jugoslávie. Ti s sebou někdy přinášeli zbraně, které prodávali, aby si přivydělali,“ popsal Gerell.

Pokud se člověk ale podívá na dokumentaci zločinu z té doby, nešlo tehdy zdaleka o tak násilné incidenty, jaké Švédsko zažívá dnes. „Lidé z toho vyrostli. Tehdejší mladí muži, jak stárli, si časem našli manželky a prostě z toho životního stylu vyrostli. Podobné je to ale i s dnešními gangy,“ tvrdí kriminolog. Dnes jsou švédské gangy plné mladých lidí; někteří jsou stále ještě na středních školách, jiní toto vzdělání čerstvě dovršili.

(Vyšší tresty a zpřísnění imigrační politiky: Jak chce situaci řešit nová švédská vláda, popisuje Deník N tady.)

Jen špičky organizovaného zločinu jsou „staří kmeti”, kteří podle experta do vězení nikdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Skandinávie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější