Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Vrtulníky nás prostě rozstřílely.“ Masakr mobilizovaného praporu může ukazovat, jak si Putin krví Rusů kupuje čas

Mobilizovaní ruští vojáci fasují uniformy v náborovém středisku v Rostovu na Donu. Foto: ČTK/AP
Mobilizovaní ruští vojáci fasují uniformy v náborovém středisku v Rostovu na Donu. Foto: ČTK/AP

Bylo by to zoufalství i pro vycvičenou jednotku, natož pro nesecvičený mobilizovaný prapor Rusů z Voroněžské oblasti. Jednotka čítající stovky vojáků dostala před týdnem tři lopaty, ať se zakope na pozicích u ukrajinské obce Svatove. Stihnout to nešlo. Když do nich začali pálit ukrajinští dělostřelci, zkusili se aspoň improvizovaně krýt, ale vrtulníky je zmasakrovaly.

Tak střet u okupovaného Svatova, těžiště fronty v Ruskem okupované části ukrajinské Luhanské oblasti, na nezávislém ruském webu Vjorstka popsal jeden z přeživších Alexej Agofanov.

Je možné, že jeho údaj o více než 500 mrtvých je nadsazený, mluví z pozice přeživšího očividně ničivého útoku, který u vesničky Makijivka způsobil naprostý chaos – nedá se ani říci, že v ruských řadách; přeživší Rusové se prostě podle všeho rozprchli. Ale i pokud by na líčení bylo půl pravdy, svědčilo by o ukázkovém příkladu bezohlednosti ruského velení k vlastním vojákům.

Do vsi Makijivka to je ze Svatove kousek. Stačí vyjet po hlavní silnici na Kreminnou a Severodoneck a za půl hodiny odbočit doprava do polí. Agofanov ale Verstce řekl, že on i ostatní vojáci se tím směrem, tedy k ukrajinským pozicím, vydat vůbec neměli. Velitel jim slíbil, že se u Svatova přidají k teritoriální obraně 15 kilometrů za bojovou linií. V noci na 2. listopadu ale přišel rozkaz k přesunu a celý prapor poslali držet pozice na frontě.

„Řekli nám, ať se zakopeme. Měli jsme na celý prapor tři lopaty, žádné vybavení. Zakopali jsme se, jak jsme jen uměli, ráno přišel útok – dělostřelectvo, grady, minomety, vrtulníky. Důstojníci utekli. V přestávkách mezi útoky jsme se snažili budovat zákopy, ale přiletěly vrtulníky a prostě nás rozstřílely,“ cituje Agofanova web Vjorstka.

Podle vojáka přežilo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější