Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Výjimečný happy end z Ukrajiny. Mluvili jsme s Bohdanem, který přežil boj o Azovstal i ruské zajetí

Příslušník pluku Azov Bohdan Semenec se vrátil domů, k ženě a synovi po mnoha měsících fyzického i psychického strádání. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Příslušník pluku Azov Bohdan Semenec se vrátil domů, k ženě a synovi po mnoha měsících fyzického i psychického strádání. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Není moc příběhů z dnešní Ukrajiny napadené Ruskem, které by měly šťastný konec. Tenhle je výjimečný. Nejen happy endem, ale i urputností jeho hlavní hrdinky. Bohdan a Natalija jsou zase spolu. Nemají náladu na oslavy ani novináře. Odjeli do Bohdanova rodného města, kde se nakonec reportérkou Deníku N nechali přesvědčit k telemostu Kyjev–Sumy.

„Leden, únor, březen…“ Bohdanova výslovnost českého písmene ř je nečekaně dokonalá. Pak příslušník ukrajinského pluku Azov, jedné z nejslavnějších vojenských jednotek na světě, pokračuje ve výčtu měsíců. Umí je všechny bezchybně. Než se stačím vzpamatovat, přejde na dny v týdnu: „Pondělí, úterý, středa…“ Zase ř jako od českého rodáka.

„Gramatiku jsme moc nestihli,“ řekne muž, který tři měsíce bránil ocelárny Azovstal v ukrajinském městě Mariupol. 17. května dostal stejně jako 2438 ukrajinských vojáků, policistů, pohraničníků a bojovníků územní obrany včetně mnoha žen příkaz přímo od nejvyššího velitele, prezidenta Zelenského, zastavit palbu a nechat se vzít nepřátelskými jednotkami do zajetí.

Bohdan Semenec těsně předtím napsal manželce: „Ať už nám dají příkaz zastřelit se. Proč otálejí?“ Nechtěl už pozorovat pomalé umírání svých těžce zraněných přátel a čekat, až ho postihne totéž. Neměli antibiotika, takže lidé umírali na banální zranění. Končetiny jim musely být amputovány, protože hrozila infekce. Mnozí se onoho 17. května nedožili.

Bohdan měl ale zase štěstí. A v ruském zajetí se učil česky. Chybělo ovšem málo a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější