Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lidé ze střední třídy se rychle propadají do chudoby, o dávky ale nežádají. Překážkami jsou byrokracie a stud

Na příspěvek na bydlení má teď nárok téměř pětina domácností. Ilustrace: Alena Spálenská
Na příspěvek na bydlení má teď nárok téměř pětina domácností. Ilustrace: Alena Spálenská

Za poslední rok se pod hranici chudoby propadlo pět procent domácností, celkem jich je už patnáct procent. Dalších patnáct procent se pohybuje těsně nad ní, žije od výplaty k výplatě a má minimální úspory. Vláda lidi v nouzi vyzývá, aby se nebáli požádat o sociální dávky. Ačkoliv množství potřebných rodin raketově narůstá, počet vyplacené pomoci se zvyšuje jen pomalu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  Tento článek je součástí série textů popisujících dopady současné a energetické krize na střední třídu, ve chvíli kdy Češi zchudli nejvíce za posledních třicet let. Přes neustálé výzvy vlády se přitom dostatečně nezvyšuje počet lidí žádajících o příspěvek na bydlení, na který má teď nárok už zhruba pětina obyvatel.

V pěti příbězích konkrétních domácností ilustrujeme situaci lidí, kteří ještě před rokem neměli problém se svými příjmy ze zaměstnání nebo podnikání vyjít a teď musí výrazně omezovat své výdaje.

Češi v posledních měsících kvůli inflaci zchudli nejvíce v novodobé historii. Žádat o přídavek na děti nebo příspěvek na bydlení se proto v poslední době rozhodují i rodiny ze střední třídy, kterým dosud na konci měsíce peníze na účtu zbývaly. To je například případ dvaatřicetileté vysokoškolačky Terezy z Brna. Se dvěma malými dětmi je na rodičovské dovolené, s manželem žijí v nájmu.

„O dávky jsme zatím nežádali, manžel si místo toho vzal víc přesčasů v práci, takže jsme nikdy přídavky na děti nebo příspěvek na bydlení nepotřebovali. Teď jsme zjistili, že bychom na ně už měli nárok, a zvažujeme, že o ně požádáme. Protože pokud nám část výdajů pokryje příspěvek na bydlení, nebude manžel muset být tolik v práci. Už teď ho kvůli tomu děti skoro neznají,“ vypráví Tereza.

Rodina má příjem 37 tisíc korun měsíčně, za nájem a energie dá 18 tisíc. Na jídlo, oblečení, platby za školku a volnočasové aktivity jí zbývá 19 tisíc. Podle dávkové kalkulačky by měla Terezina rodina nárok jak na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Inflace

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější